Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója apropóján Kézdivásárhely ismét látványos, méltó megemlékező ünnepséggel készül, amely nem csak tiszteleg a legnagyobb magyar hősök emléke előtt, de példát is mutat a következő nemzedékeknek. A 2025-ös központi esemény díszvendége Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere lesz.

 

A magyarság történelmének meghatározó eseményén még ma is élő hagyományaink megmutatása kötelességünk. Éppen ezért, Kézdivásárhely önkormányzata, valamint partnerintézményei egyhetes programsorozattal készülnek, melynek szerves részét képezik a többéves hagyományra visszanyúló képzőművészeti kiállítás az Incze László Céhtörténeti Múzeumban, a Zúg Március szónok-, valamint a Gábor Áron szavalóverseny. A város oktatási intézményei nem csak a felvonulásban, de az azt megelőző órákban is részt vállalnak, hiszen ünnepi műsorral készülnek Kézdivásárhely híres szobrainál.

 

Március 14-én, pénteken a Nyergestetőn is fejet hajtanak a hősök előtt, itt ünnepi műsort adnak elő és koszorúznak a Bod Péter Tanítóképző és az Apor Péter Szaklíceum tanulói és tanárai. Részt vesznek a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola diákjai és tanárai.

 

Március 15-én reggel 9 órától egy másik jeles eseményt is tartanak: felavatják Potápi Árpád János emlékplakettjét a Molnár Józsiás-iskola udvarán. Alkalomhoz illő műsorral készülnek a Molnár Józsiás Általános Iskola tanulói. Az emlékplakettet Vetró András szobrászművész készítette.

 

A 11 órakor kezdődő felvonuláson diákok, lovashuszárok és hagyományőrző csapatok vesznek részt, utánuk következnek a környező falvak képviselői szekerekkel. A déli harangszó után kezdetét veszi az ünnepi megemlékezés: az ünneplőket köszönti Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere, majd az idei rendezvény díszvendége Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere szól a kézdivásárhelyiekhez.

 

Az ünnepi műsorban közreműködik a Vigadóart, szólisták: Kaly Roland, Nagy-Babos Rebeka és Moldovai Dóra, továbbá a Molnár Józsiás Általános Iskola kórusa, valamint a Tanulók Klubja fúvószenekara. Szónokol a Zúg Március szónokverseny győztese, szaval a Gábor Áron szavalóverseny nyertese. Az ünnepség áldással és koszorúzással ér véget.

 

Az esti idősávot ezúttal is a Vigadó Művelődési Központ tölti ki, a saját gyártású produkció címe HAZATALÁLSZ, amely koncertszínház az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Szólisták: Kaly Roland, Nagy-Babos Rebeka és Moldovai Dóra, a zenekar tagjai: Bejan Norbert, Tóth Olivér, Páll Áron és Zakariás Róbert. Az előadást kétszer, március 14-én és 15-én láthatja a nagyérdemű, Lung László Zsolt rendezésében. Jegyeket a Vigadó Művelődési Központ jegypénztárában lehet váltani.

 

A teljes programsorozat alább.

 

MÁRCIUS 15. EMLÉKÉRE / PROGRAMSOROZAT

 

MÁRCIUS 9., VASÁRNAP

12.00        MEGNYITÓ: 36. ünnepi tárlat – a Kovászna és Brassó megyei képzőművészek kiállítása / FORRADALOM ÉS ROMANTIKA – a 200 éve született Jókai Mór, a nemzeti önérzet írójának emlékezete

Köszöntőt mond: dr. Dimény Attila muzeológus

A kiállítást méltatja: dr. Deák Ferenc műkritikus

Közreműködnek: Józsa Irén és Nagy-Babos Tamás tanárok, valamint a Cantus Kamarakórus, Fórika Balázs karnagy irányításával.

Helyszín és szervező: Incze László Céhtörténeti Múzeum

 

MÁRCIUS 10., HÉTFŐ

15.00        GÁBOR ÁRON SZAVALÓVERSENY

Helyszín: Vigadó Művelődési Ház, díszterem

 

MÁRCIUS 11., KEDD

15.00        ZÚG MÁRCIUS szónokverseny

Helyszín: Incze László Céhtörténeti Múzeum

Szervező: az RMDSZ Kézdivásárhelyi Szervezete

 

MÁRCIUS 14., PÉNTEK

13.00

MEGEMLÉKEZÉS A NYERGESTETŐN

Ünnepi műsort adnak elő és koszorúznak a Bod Péter Tanítóképző tanulói és tanárai. A műsorban szónoklat, történelmi megemlékezés és verses-zenés összeállítás hangzik el. Szervezők: Dr. Deák Ferenc és Gligor Zoltán tanárok.

 

19.00

HAZATALÁLSZ

VIGADÓARTkoncertszínház az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére

Szólisták: KALY ROLAND, NAGY-BABOS REBEKA és MOLDOVAI DÓRA

A zenekar tagjai: BEJAN NORBERT, TÓTH OLIVÉR, PÁLL ÁRON és SZÁSZ ZAKARIÁS RÓBERT

Helyszín: Vigadó Művelődési Központ | nagyterem

RENDEZŐ: LUNG LÁSZLÓ ZSOLT

Teljes stáblista

Jegyár: 50 lej

 

MÁRCIUS 15., SZOMBAT

9.00

ÜNNEPI ISTENTISZTELET

Műsorral készülnek a dr. Csiha Kálmán Református Kollégium tanulói és zenekara Ruszka Sándor lelkipásztor, Bartos Károly iskolalelkész és Rancz Gyárfás Zsuzsánna magyartanár vezetésével.

 

9.00

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS emlékplakettjének avatója

Helyszín: Molnár Józsiás-iskola udvara

Alkalomhoz illő műsorral készülnek a Molnár Józsiás Általános Iskola tanulói. Az emlékplakettet Vetró András szobrászművész készítette.

 

***

 

AZ OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK MŰSORAI

 

10.00        A Gábor Áron Szakképző Líceum ünnepi műsora az iskola aulájában. Részt vesznek a halászteleki Bocskai István Református Oktatási Központ diákjai és tanárai.

 

10.00        A Petőfi Sándor Általános Iskola ünnepi műsora az iskola udvarán, majd koszorúzás a Petőfi-plakettnél.

 

10.00        Koszorú elhelyezése a Szacsvay-plakettnél a Bod Péter Tanítóképző tanulóinak és tanárainak szervezésében.

 

10.00        Petőfi emlékelőadás a Turóczi Mózes emlékháznál a Turóczi Mózes Általános Iskola tanulóinak és tanárainak részvételével.

 

10.15         Ünnepi műsor a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola diákjaival, koszorúzás a Kossuth szobornál a Bod Péter Tanítóképző tanulóinak és tanárainak szervezésében.

 

10.30        Ünnepi műsor és koszorúzás a Bem-szobornál az Apor Péter Szaklíceum diákjainak és tanárainak szervezésében.

 

10.30        A Molnár Józsiás Általános Iskola tanulóinak és tanárainak ünnepi műsora és koszorúzás a Molnár Józsiás mauzóleumnál.

 

10.30        Ünnepi megemlékezés az 1848-as és a két világháborús hősök emlékművénél dr. Csiha Kálmán Református Kollégium tanulóinak és tanárainak részvételével. Ünnepi beszédet mond Farkas Ferenc igazgató, Bartos Károly iskolalelkész, szónoklat és szavalat hangzik el a diákok előadásában.

 

***

 

KÖZPONTI ÜNNEPSÉG

10.45/11.00

GYÜLEKEZŐ ÉS AZ ISKOLÁK FELVONULÁSA

 

11.15

LOVASHUSZÁROK ÉS HAGYOMÁNYŐRZŐ CSAPATOK, VALAMINT A KÖRNYEZŐ FALVAK KÉPVISELŐINEK FELVONULÁSA

 

12.00

ÜNNEPI MŰSOR

 

Az ünneplőket köszönti BOKOR TIBOR, Kézdivásárhely polgármestere. Az idei rendezvény díszvendége HANKÓ BALÁZS, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere. ORBÁN VIKTOR miniszterelnök üzenetét Dolhai István főkonzul tolmácsolja Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának részéről.

 

Az ünnepi műsorban közreműködik a VIGADÓART (szólisták: KALY ROLAND, NAGY-BABOS REBEKA és MOLDOVAI DÓRA, a zenekar tagjai: BEJAN NORBERT, PÁLL ÁRON, TÓTH OLIVÉR és SZÁSZ ZAKARIÁS RÓBERT), a TANULÓK KLUBJA fúvószenekara, valamint a MOLNÁR JÓZSIÁS ÁLTALÁNOS ISKOLA KÓRUSA.

 

Szónokol a CISAR VIKTOR-DÁNIEL, a Zúg Március szónokverseny győztese, szaval PORKOLÁB TAMÁS JÁNOS, a Gábor Áron szavalóverseny nyertese.

 

Az ünnepség áldással és koszorúzással ér véget.

 

***

 

18.00

HAZATALÁLSZ

VIGADÓARTkoncertszínház az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére

Szólisták: KALY ROLAND, NAGY-BABOS REBEKA és MOLDOVAI DÓRA

A zenekar tagjai: BEJAN NORBERT, TÓTH OLIVÉR, PÁLL ÁRON és SZÁSZ ZAKARIÁS RÓBERT

Helyszín: Vigadó Művelődési Központ | nagyterem

RENDEZŐ: LUNG LÁSZLÓ ZSOLT

Teljes stáblista

Jegyár: 50 lej

 

***

Partnerintézmények: Vigadó Művelődési Központ, Incze László Céhtörténeti Múzeum, az RMDSZ Kézdivásárhelyi Szervezete, Nagy Mózes Főgimnázium, Bod Péter Tanítóképző, Apor Péter Szaklíceum, dr. Csiha Kálmán Református Kollégium,  Gábor Áron Szakképző Líceum, Molnár Józsiás Általános Iskola, Petőfi Sándor Általános Iskola, Turóczi Mózes Általános Iskola.


2025. február 26.