BEILLESZKEDÉSI MINIMÁLJÖVEDELEM

 

1. Mi az a minimális társadalmi beilleszkedésből származó jövedelem ?

A minimális társadalmi beilleszkedésből származó jövedelem egy egyedülálló szociális támogatási program, amelynek célja, hogy segítsen a kiszolgáltatott egyéneknek és családoknak leküzdeni a pénzügyi akadályokat és javítani életkörülményeiken.

A 196/2016. számú, a minimális társadalmi beilleszkedési jövedelemről szóló törvényben előírt ellátás, amely két összetevőből áll:

1. A) Beilleszkedési támogatás

2. B) Gyermekes családoknak nyújtott támogatás

3. Minimális beilleszkedési jövedelemtámogatás:

 

MELYEK A 196/2016. SZ. TÖRVÉNY SZERINTI MINIMÁLIS BEILLESZKEDÉSI JÖVEDELEM NYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI:

– Nem rendelkezik a minimális életszínvonal biztosításához elegendő jövedelemmel.

– A beilleszkedési támogatás esetében a kiigazított nettó jövedelem maximális szintje 275 lej, azaz legfeljebb 400 lej egy 65 éves vagy annál idősebb egyedülálló személy esetében.

– Gyermekes család esetében a maximális kiigazított nettó jövedelem 880 lej családtagonként.

 

3. Kik igényelhetik a VMI-t?

A VMI-t azok az egyedülálló személyek és családok igényelhetik, akik megfelelnek a jogosultsági feltételeknek.

 

1. a) Egyedülálló személyek a következők:

-a 18. életévüket betöltött, egyedül élő és szüleiktől nem eltartott személyek.

– 16-18 éves személyek, akik saját háztartásukban élnek és gazdálkodnak, és munkaképesek.

– 18 év feletti, szülőkkel vagy más egyedülálló személyekkel vagy családokkal együtt élő személy, függetlenül attól, hogy keres-e jövedelmet bérből/egyéb tevékenységből vagy sem.

– minden házastárs, de valójában külön élő házastársak esetében, akiknek különböző lakóhelyük van, ha ezt helyszíni ellenőrzéssel igazolják

– 65 éves vagy annál idősebb, nem házas, elvált vagy özvegy személy, aki saját otthonában vagy lakóhelyén él, vagy határozatlan időre szociális szolgáltatásban lakik, ahol lakhatást biztosítanak számára.

 

1. b) Családnak minősül:

– férj és feleség, akik törvényesen házasok, együtt élnek

– férj és feleség a 18. életévüket be nem töltött, nem házas, eltartott gyermekeikkel együtt, illetve a törvény szerint szervezett nappali oktatásban részt vevők esetében 26 éves korig, akiknek lakóhelye vagy közös tartózkodási helye szerepel a személyazonosító okmányaikban, és együtt élnek.

– együtt élő és együtt lakó nem házas férfiak és nők, amennyiben ezt a helyszíni ellenőrzés megerősíti

– 18 éves korig, illetve a törvény szerint szervezett nappali oktatásban részt vevők esetében 26 éves korig együtt élő, nem házas férfi és nő, valamint nem házas gyermekeik és/vagy egymás gyermekei együtt élnek, ha ezt a helyszíni ellenőrzés megerősíti.

– 18 év feletti, súlyosan vagy halmozottan fogyatékosnak/rokkantnak minősített, nem házas, eltartott gyermekével/gyermekeivel együtt élő szülő(k)

 

Azon javak jegyzéke, amelyek automatikusan a VMI megadásának megtagadásához vezetnek

 

– 1. Ingatlanok

– Épületek, egyéb lakóhelyiségek a lakóhelyen kívül, valamint vidéken található földterületek 1.200 négyzetméternél nagyobb területű városi területeken, valamint 2.500 négyzetméter vidéki területeken, kivéve a következő célokra szolgáló földterületeket, a lakás és udvarának bekerítése.

– Az a személy vagy család, aki vagy amely a lakáson kívül a következőkkel rendelkezik a lakóhelyéül szolgáló lakás egy másik épületben lévő tulajdoni hányadot/lakás/ingatlan, részesülhet a minimális jövedelemben a részesedés méretétől függetlenül, ha e birtoklása miatt nem tudja használni a szóban forgó ingatlant.

 

– 2. Ingóságok

– Egynél több, 10 évnél idősebb jármű, a közutakon való közlekedés jogával.

– Közutak használatára jogosult gépjármű 10 évnél fiatalabb, kivéve a következő járműveket a közlekedésre használt és/vagy átalakított járművek  fogyatékkal élő személyek szállítására.

– Kenuk, motorcsónakok, jachtok vagy más típusú, a tengeri közlekedéshez használt vízi járművek, kivéve a következőkhöz szükséges a területen élő személyek szállítása Duna-delta Bioszféra Rezervátum.

 

– 3. Bankbetétek

– A család legalább egy tagja rendelkezik egy vagy több bankszámlán/számlán olyan bankbetétekkel, amelyek teljes összege meghaladja az állami társadalombiztosítási törvényben meghatározott bruttó fizetés 3-szorosát.

 

5. Szükséges dokumentumok:

– Szabványos igénylőlap – saját felelőségre  tett nyilatkozat, amely tartalmazza a kérelmező adatait és a család összetételére vonatkozó adatokat

– A kérelmező és a családtagok személyi igazolványa

– Jövedelemigazolások a család összes jövedelem forrására vonatkozóan

– Születési anyakönyvi kivonat minden gyermekről

– Házassági anyakönyvi kivonat

– Halotti anyakönyvi kivonat minden elhunyt családtagról

– Iskolai végzettség igazolása a 3-16 éves gyermekek esetében

– egyéb a család összetételét igazoló irat

 

6. Mekkora a VMI összege?
Példa

– A befogadási támogatás összege a család vagy egyedülálló személy esetében a törvényben meghatározott maximális összeg (346 lej/hó/családtag, illetve legalább 65 éves egyedülálló személy esetében 504 lej/hó) és a törvény szerint kiszámított korrigált nettó jövedelem különbségeként kerül meghatározásra.

– – Azok számára, akiknek nincs semmilyen jövedelmük, a maximális összeg 346 lej/hó/családtag, míg legalább 65 éves egyedülálló személy esetében ez 504 lej/hó.

– A gyermekes családok számára nyújtott támogatás összege a korrigált nettó havi jövedelemtől és a gyermekek számától függ:

– – Azoknak a családoknak, akik befogadási támogatásban részesülnek, illetve akiknek a korrigált nettó havi jövedelme legfeljebb 346 lej/hó, a gyermekes családok számára nyújtott támogatás havi összege:
» 108 lej egy gyermek esetén;
» 215 lej két gyermek esetén;
» 322 lej három gyermek esetén;
» 428 lej négy vagy több gyermek esetén.

– – Az egyedülálló szülők esetében, akik befogadási támogatásban részesülnek, illetve akiknek a korrigált nettó havi jövedelme legfeljebb 346 lej/hó, a támogatás összege:
» 152 lej egy gyermek esetén;
» 303 lej két gyermek esetén;
» 453 lej három gyermek esetén;
» 604 lej négy vagy több gyermek esetén.

– – Azoknak a családoknak, akiknek a korrigált nettó havi jövedelme 346 és 880 lej között van (beleértve a 880 lejt is), a támogatás összege:
» 108 lej egy gyermek esetén;
» 215 lej két gyermek esetén;
» 322 lej három gyermek esetén;
» 428 lej négy vagy több gyermek esetén.

– – Az egyedülálló szülők esetében, akiknek a korrigált nettó havi jövedelme 346 és 880 lej között van (beleértve a 880 lejt is), a támogatás összege:
» 140 lej egy gyermek esetén;
» 271 lej két gyermek esetén;
» 409 lej három gyermek esetén;
» 541 lej négy vagy több gyermek esetén.