Tegnap délelőtt Kézdivásárhelyre látogatott Korodi Attila környezetvédelmi miniszter, Doina Adriana Pană vízügyi, erdészeti és halászati tárca nélküli miniszter és Pásztor Sándor vízügyi államtitkár. Látogatásuk során a kézdioroszfalvi patakmedernél zajló munkálatokat tekintették meg. A tárcavezetőket elkísérték a Râmnicu Vâlcea-i Állami Vízügyi Hivatal képviselői, valamint a kivitelező cégek vezetői. A kézdioroszfalvi hídon tartott helyszíni szemlén a megye vezetői is jelen voltak.

A Kászon-patak árvízvédelmi szabályozását EU-s pályázati pénzből és állami költségvetésből valósítják meg, összértéke 20 704 498 lej, melyből vissza nem térítendő EU-s finanszírozás 18 634 048 lej, a kormánytámogatás pedig 2 070 450 lej. A patakmeder-szabályozás Kéz­di­szárazpataktól a Ká­szon-patak Feketeügybe torkollásáig tart tizenhat kilométeren. A munkálatok 2013 júniusában kezdődtek. Tizenkét kilométeren betontámfal épül, kőkosaras medererősítés vagy tört kővel való partkirakás történik. Korodi Attila arról érdeklődött az építőktől, hogy vannak-e kifizetetlen számlák, amire az volt a válasz, hogy vannak. A megyei tanács elnöke, Tamás Sándor arról tájékoztatta a jelenlevőket: a munkások arról panaszodtak a helybelieknek, hogy nem kapták meg a fizetésüket, ezért lassult le a munkálat. Az egyik építőcég képviselője cáfolta ezt, és bejelentette: szó sincs arról, hogy akadoznának a munkálatok, s ígérte: nem jövő év februárjáig, a kivitelezési határidőig, hanem már idén novemberig befejezik a parterősítést. Nem lehet annyi számlájuk, amennyit a minisztérium ne tudna idejében törleszteni – hangsúlyozta Korodi Attila.

 

Ezt követően a két miniszter ötperces sajtótájékoztatót tartott. Arra az újságírói kérdésre, hogy Korodi Attila miért látogatott ismét Kézdiorosz­faluba – idén április 17-én is itt járt –, az volt a válasz, hogy szereti ellenőrizni a tárcájához tartozó munkálatokat, sajtóval vagy sajtómentesen vissza fog még ide is térni, mivel elvárja, hogy a kivitelező cégek minőségi munkát végezzenek. Doi­na Pană arról beszélt, hogy ez a legnagyobb szabású vízügyi munkálat, amelyet EU-s pénzekből kiviteleznek, és ha nem történik időközben ellenőrzés, „jó román szokás szerint” alább­hagy a munkaritmus. Azt is megtudtuk, hogy a közeljövőben Baróton és Torján kerül sor hasonló munkálatokra, Gelen­cén pedig folytatódik a patakmeder-szabályozás.

 

Forrás: Háromszék, Iochom István



2014. június 25.