A felsőháromszéki falvak eddig is támogatták anyagilag a kézdivásárhelyi városi kórházat, ennek most intézményes formát adnak: Bereck, Szentkatolna, Csernáton, Esztelnek, Gelence, Lemhény, Kézdialmás, Ozsdola, Kézdiszentkereszt, Kézdiszentlélek, Torja és Kézdivásárhely áprilisban létrehozza a Háromszék Egészségügyéért Egyesületet.

 

A települések már lefoglalták a Háromszék Egészségügyéért Egyesület nevet. Megszületett az alapító okirat is, és ha azt az áprilisi tanácsülésen az önkormányzatok jóváhagyják, bejegyzik a bíróságon, aztán jöhet az alakuló ülés.

 

Dr. Kelemen András kórházigazgató kifejtette, az ötlet már évek óta megfogalmazódott. A felsőháromszéki települések többsége eddig is támogatta a városi kórházat faanyaggal, cementtel, mindenki lehetőségei szerint. A falvak hozzájárulásával rendezték a kórház udvarán levő parkolót is, áprilistól viszont az egész hivatalos keretek között fog működni. Az ötlet onnan jött, hogy a kézdivásárhelyi kórház nemcsak a kézdieké, egész Felsőháromszéké, sőt a megye más részeiről is jönnek ide betegek. Ezek száma viszont elenyésző, a távolabbi településektől nem kérnek anyagi hozzájárulást.

 

„Az anyagiak folyamatosan szűkülnek, egyre kevesebb pénzt ad a biztosító, a kórházak finanszírozásának egy részét át szeretnék adni a helyi önkormányzatoknak. A kézdivásárhelyi önkormányzat emelte a kórháznak nyújtott támogatást az előző évekhez képest, eddig 80 ezer lejt kaptunk, idén 120 ezer lej van előirányozva, de ez sajnos csak csepp a tengerben” – ecseteli a kórházigazgató.

 

Az elképzelések szerint a felsőháromszéki községek a lakosság számával arányosan járulnának hozzá a kórház támogatásához, azaz havi egy lejt fizetnek minden lakos után. Minden község polgármestere elvi beleegyezését adta a támogatáshoz, már csak a formaságok kivitelezése van hátra.

 

A Háromszék Egészségügyéért Egyesület tevékenységi leírásában szerepel a pályázatírás, szponzorszerzés, konferenciák szervezése, szakképzés megszervezése, partnerszervezetek felkutatása és szakmai kapcsolatápolás, valamint a kórház területén levő épületek tatarozása.

 

A kórháznak március végén jár le az egészségügyi biztosítóval kötött mellékszerződése, amellyel lecsökkentették a szerződött esetek számát. Januárban például 630 beteget láttak el, a biztosító pedig 500-at fizetett ki. „Eddig azért küszködtünk, hogy a betegek jöjjenek ide, bízzanak bennünk, mert ha több személyt kezelünk, elvileg több pénzt kellene kapnunk a biztosítótól. Nem mondhatjuk a betegeknek, hogy menjenek el, aki hozzánk fordul, mindenkit kezelünk. Ha most azt mondják, húzzam meg a nadrágszíjat, s jót húzok rajta, következőkor is megteszik ugyanezt” – mondja a kórházigazgató.

 

Forrás: Székely Hírmondó

 


2014. április 8.