Március 15-e mindig meghatározó és kiemelkedő esemény a kézdivásárhelyiek és a háromszékiek számára egyaránt. Ilyenkor Kézdivásárhelyen ünnepel a térség magyarja, akik azért jönnek a céhes városba, hogy leróják tiszteletüket az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt. Az idei március 15-i központi ünnepség díszvendége Böjte Csaba testvér, és  Horváth Zoltán atya, a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-templom plébánosa, Terézváros díszpolgára lesz, a műsornak kizárólag kulturális és egyházi jellege lesz.

 

ÜNNEPI PROGRAMSOROZAT

 

Március 10., csütörtök

16.00    Szavalóverseny V–VIII. osztályos tanulók számára

Helyszín: Vigadó Művelődési Ház

 

Március 11., péntek

16.00    Zúg Március diákszónokverseny

Helyszín: Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítóterme

Szervező: a kézdivásárhelyi RMDSZ

 

Március 13., vasárnap

12.00    Megnyitó – XXVII. ünnepi tárlat 1848. március 15-e emlékére

Köszöntőt mond: Dimény Attila igazgató, muzeológus

A tárlatot megnyitja: Deák Ferenc magyartanár

Közreműködnek: Józsa Irén és Nagy-Babos Tamás tanárok, valamint a Cantus Kamarakórus, Fórika Balázs karnagy irányításával.

Helyszín és szervező: Incze László Céhtörténeti Múzeum

 

Március 14., hétfő

12.00    Megemlékezés a kászonújfalusi emlékműnél. Fellépnek a kászonújfalusi Tuzson János Általános Iskola diákjai, az Apor Péter Szaklíceum tanulói és a tótkomlósi Jankó János Általános Iskola és Gimnázium diákjai. Ünnepi szónok Kiss Renáta, közreműködik a kászonújfalusi népi zenekar.

 

MEGEMLÉKEZÉS A NYERGESTETŐN

14.00    Megemlékezés a nyergestetői emlékműnél. Az Apor Péter Szaklíceum ünnepi szónoka Kiss Renáta, közreműködik a tótkomlósi Jankó János Általános Iskola és Gimnázium.

 

15.00    Ünnepi műsort adnak elő és koszorúznak a Bod Péter Tanítóképző és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Gyakorló Általános Iskolájának tanulói és tanárai.

 

16.30     A Manócska Napközi Otthon pedagógusai és a szülők közös koszorúzása az intézmény nyergestetői kopjafájánál. Részt vesznek a szegedi vendégek, a műsorról a Manócska napközi óvónői gondoskodnak.

 

Március 15., kedd

9.00      Ökumenikus istentisztelet a református templomban, ünnepi műsor a Református Kollégium és a mezőtúri diákok és tanárok, valamint a helyi és a mezőtúri református gyülekezeti tagok részvételével.

 

9.45  Megemlékezés Bem József szobránál. Fellépnek az Apor Péter Szaklíceum tanulói és a tótkomlósi Jankó János Általános Iskola és Gimnázium diákjai. Ünnepi szónok Kiss Renáta.

 

10.00    A Petőfi Sándor Általános Iskola tanulóinak koszorúzása a Petőfi Sándor domborműnél és ünnepi műsora az iskola udvarán álló Petőfi szobornál

 

10.00    A Turóczi Mózes Általános Iskola megemlékező műsora és koszorúzása Turóczi Mózes sírjánál

 

10.00    A tűz márciusa – zenés-verses irodalmi összeállítás a Gábor Áron Műszaki Oktatási Központban az iskola diákjainak közreműködésével

 

10.30    A Bod Péter Tanítóképző tanulóinak ünnepi műsora és koszorúzása a Szacsvay János domborműnél és a Kossuth Lajos szobornál

 

10.30     Ünnepi megemlékezés a Hősök emlékművénél. Ünnepi beszédet mond Vasas István, a mezőtúri Református Kollégium főigazgatója.

 

10.30    A Turóczi Mózes Általános Iskola megemlékező műsora és koszorúzása a Turóczi szobornál.  Énekel az iskola kórusa, szaval Fazakas Anita és Jánosi Zsolt.

 

10.40    A Molnár Józsiás Általános Iskola tanulóinak és tanárainak ünnepi műsora és koszorúzás a Molnár Józsiás mauzóleumnál

 

MÁRCIUS 15. EMLÉKÉRE, Gábor Áron tér

A műsorban közreműködik a Tanulók Klubja fúvószenekara, a Református Kollégium zenekara és diákjai, a Cantus Kamarakórus és Kaján Botond, a Petőfi Sándor-iskola IV. osztályos diákja, valamint Puskás László és Márdírosz Ágnes, a Csíki Játékszín színművészei.

 

PROGRAM:

11.00    Gyülekező és az iskolák felvonulása

 

11.15     Lovashuszárok, hagyományőrző csapatok és a környező falvak képviselőinek felvonulása

 

12.00    ÜNNEPI MŰSOR:

Gyulai István: Örökségünk – énekel a Református Kollégium zenekara és diákjai

Az ünneplőket köszönti Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere

Illés Lajos: Mert a haza (Horváth István verse) – énekel a Református Kollégium zenekara és diákjai

Ünnepi beszédet mond Böjte Csaba testvér, ferences rendi szerzetes

Koncz Zsuzsa: Szabadság (Heltai Jenő verse) – énekel a Református Kollégium zenekara és diákjai

Molnár Balázs (Nagy Mózes Elméleti Líceum, XI. osztály) diákszónok szónoklata

Nánia Hilda, a szavalóverseny győztese (Nagy Mózes Gimnázium, VI. osztály) Áprily Lajos: Mennék eléd c. versét szavalja

Ünnepi beszédet mond Horváth Zoltán atya, a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-templom plébánosa, Terézváros díszpolgára

Márdírosz Ágnes színművész népdalt énekel

Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának üzenete

Puskás László, a Csíki Játékszín színésze szaval

Mitykó Zsolt, Mezőhegyes polgármestere zászlót ad át

A Cantus Kamarakórus az Ima rontás ellen c. fohászt énekli, szaval Kaján Botond, a Petőfi Sándor iskola IV. osztályos diákja

Áldást mond Ft. Vargha Béla főesperes és Beder Imre lelkipásztor

Magyar és székely himnusz eléneklése

Koszorúzás

 

18.30     A mi március 15-énk fotókiállítás megnyitója a Vigadó Művelődési Ház Galériájában

 

19.00    „Hozzád, hazám, most verset írnék!” – ünnepi előadás Markó Béla, Fekete Vince, Dimény-Haszmann Árpád és Sántha Attila versei alapján; gálaműsor március 15. tiszteletére.

Közreműködik a Sepsi Kamarazenekar, a Snaps Band, a Voces női kar, a Perkő Néptáncegyüttes, Kolcsár József (Tamás Áron Színház), Kozma Attila, Márdírosz Ágnes, Puskás László (Csíki Játékszín), Kreiter Helga (Nagy István Művészeti Líceum), Bakó-Fazakas Vajk, Biszak Beáta (Minisnaps), Nagy-Babos Tamás versét elmondja Rancz-Gyárfás Hanna (Macskakő színjátszócsoport).

 

Rendező: Lung László Zsolt

Helyszín: Vigadó Művelődési Ház, nagyterem

 

A belépés díjtalan.

 

A szervezők fenntartják a műsorváltoztatás jogát.


2016. március 1.