A testület csütörtök esti ülésén Hegedűs Ferenc RMDSZ-es tanácstag előterjesztésében leszögezte: bárcsak másként dönthetnének az ügyben, de a hatályban levő törvények ellen nem tehetnek semmit, azt akkor is be kell tartani, ha sokszor nem tetszik.

 

A tanácsos elmondta: az érvényben lévő román törvények szerint jelenleg Wass Albertet háborús bűnösként tartják nyilván, 2008-ban az író fia is elveszítette a rehabilitációs pert, akkor a bíróság végérvényes és meg nem támadható döntést hozott az ügyben. Szigethy Kálmán, a Magyar Polgári Párt tanácsosa hangsúlyozta: érthetetlen a román hatóságok hozzáállása, miközben Wass Albertnek több regényét román nyelven is megjelent. Bokor Tibor polgármester kifejtette: amikor az önkormányzat egyhangúlag elfogadta a névadásról szóló határozattervezetet, Sebastian Cucu prefektus már másnap fel is függesztette azt és bíróságon is megtámadta az önkormányzati tanács döntését.

 

Több néppárti tanácstag azt szorgalmazta, hogy várják meg a bíróság döntését, és csak azután szavazzanak a visszavonásról. A polgármester ennek kapcsán hangsúlyozta: már kérte Ilyés Botondot, a névadást kezdeményező néppárti tanácstagot, hogy fogadjanak ügyvédet, amit az önkormányzat jóvá is hagyott volna, de erre nem került sor, most pedig azt akarják, hogy a tanács védje meg a kezdeményezést. Bokor Tibor Johann Taierling néppárti tanácsosnak azt is felrótta, hogy miközben a bizottsági ülésen egyetértett a határozat visszavonásával, a tanácsülésen, a tévékamerák előtt már nem merte felvállalni a döntését. A testület végül többségi szavazattal visszavonta a névadásról szóló határozatot, egy tanácsos tartózkodott. Hegedűs Ferenc tanácsos közölte: megkereste az Incze László Céhtörténeti Múzeum vezetőjét, aki olyan zömében kézdivásárhelyi születésű közéleti személyiség nevét ajánlotta, akikről utcát lehetne és kellene elnevezni Kézdivásárhelyen.

 

A vita végén a néppárti tanácstagok azzal a javaslattal álltak elő, hogy a Haladás utcával párhuzamos névtelen utcát kereszteljék el a tavaly elhunyt Dobolyi Aladár edzőről. Az erre vonatkozó határozattervezet előterjesztését a márciusi tanácsülésen tervezik. (forrás: Profi Rádió)

 

További napirendi pontok

 

Az utcanévadásról szóló határozat mellett további 12 napirendi pontról kellett döntenie a Tanácsnak. Az első három napirendi pont a költségvetésre vonatkozott, ahol az utolsó negyedévi zárómérleg elfogadása mellett a költségvetés módosításáról (erre azért volt szükség, mert a Kormány egy határozat alapján pénzt utalt át az önkormányzat felé, amely az oktatásban részesülő hátrányos helyzetű gyerekek támogatására költhető), valamint a helyi Gosp-Com Kft. éves költségvetéséről szavaztak a tanácsosok. A negyedik napirendi pontnál Bokor Tibor polgármester azt kérte, hatalmazzák fel, hogy vegyen részt a megyei Gosp-Com Rt. soros ülésén. A polgármester hozzátette, bár ennek a gyűlésnek a témája a 2016-os költségvetés megszavazása, ő ellene fog szavazni, mivel hiányolja a költségvetésből a befektetés részt.

 

A tanácsosok az adóbefizetési elmaradás nyilvánosságra hozható minimum összegét fizikai személyek esetében 1000, jogi személyek esetében 2000 lejre határozták meg, miután az önkormányzatot átiratban kötelezik a tartozók névsorát feltenni a város honlapjára.

 

A Helyi Tanács egy Fortyogó-utcai terület kisajátításáról is határozatot fogadott el, valamint a lécfalvi hulladéktároló szabályzatát és egy hulladékgazdálkodással kapcsolatos célszerűségi tanulmányt is. Az utolsó három pontban egy lakás kiutalásáról, a városi kórház személyzeti felépítéséről, valamint a köztisztviselői állások betöltési tervéről szavaztak a 2016-os évre.


2016. február 29.