Fetés Péter és Kinga fiatal orvos házaspár, akik úgy döntöttek, idéntől a helyi lakosság egészségének szolgálatába állítják tudásukat. Két kisfiukkal tavaly ősszel költöztek haza Kézdivásárhelyre, mindketten a városi kórházban dolgoznak.

 

Péter 36 éves, urológus szakorvos, tavaly szakvizsgázott. A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen tanult, a szakképesítést pedig szintén ebben az egyetemi központban szerezte meg. Rövidebb ideig Angliában, Skóciában, Magyarországon is tanult és dolgozott, január 5-től pedig a városi kórház kötelékében dolgozik.

 

Elmondása szerint már az egyetemi évek alatt megszerette ezt a szakmát, és most adódott lehetőség, hogy itthon dolgozhasson, mivel nem volt a városban urológus szakorvos. Pétert soha nem csábította a külföldi munkalehetőség, kint sem érezte, hogy ott jobb volna, vagy sikeresebb lehetne. „Amikor erről kérdeznek, azt mondom, kalandvágyból maradtam itthon, mert ha belegondolunk, ez a kaland, nem a külföldön való munkavállalás nagyobb fizetésért, jobb munkakörülmények között. De nevezhetjük ezt családcentrikusságnak, lokálpatriotizmusnak is” – mondja nevetve.

 

Mivel a kórházban már huzamosabb ideje nem volt urológus, a kórház vezetősége úgy döntött, jelentős összeget fektet urológiai műszerekbe, ezzel is segítve a szakorvos munkáját. Az urológia-szakosztály a sebészet épületében működik, a szakorvoshoz vizeletképzési és elvezetési problémákkal, vese, húgyúti és férfi nemi szervi betegségekkel lehet fordulni.

 

Szintén a városi kórház orvos csapatát erősíti két hónapja Fetés Kinga. A 34 éves, székelyudvarhelyi származású hölgy rezidens újszülött-gyógyász, a szülészeti osztályon dolgozik. Ő is a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen tanult. „Szerintem a legszebb dolog az orvosi szakmában újszülöttekkel foglalkozni, és az sem mellékes, hogy nem feleselnek” – mondja nevetve választott szakmájáról.

 

A neonatológia egy új ága az orvostudománynak, azelőtt csak gyerekorvos vizsgálta meg az újszülöttet. Sokak számára ismeretlen még a fogalom is, a szülő nők egy része a gyerek egészségi állapotáról még mindig a szülészorvostól érdeklődik. Az újszülött-gyógyász 28 napig követi az egészséges újszülött fejlődését, koraszülött vagy patológiás születési rendellenességgel világra jött baba esetén két évig.

 

Jelen van a szüléseknél is, mert már akkor felléphetnek babát érintő problémák. Leggyakoribb magzati ártalom, amikor bezöldül a magzatvíz, mert az anyukák a vajúdásban annyira kifáradnak, hogy „feladják”, úgy gondolják, több fájdalmat már nem képesek elviselni. „Egy anya sincs tisztában azzal, hogy a gyereke jobban szenved a szülés alatt, mint ő” – mondja. A doktornő szerint sok szülő nővel nehéz együttműködni, mert „az anyukák nagyon elfelejtettek hallgatni az ösztöneikre”. Sokan úgy jönnek be szülni, hogy nem értik, milyen folyamatok játszódnak le a szervezetben a szülés alatt.

 

Fetés Kinga azt vallja, itthon kell keresni a boldogságot. Úgy véli, nincs az az anyagi háttér, amivel kompenzálni lehetne azt, hogy gyerekei teljes családban, nagymamák, nagypapák társaságában nőhetnek fel.

 

Orosz Anna



2015. január 7.