A kézdivásárhelyi burgonyakísérleti állomás (SCPC) kapcsán zajlott gazdálkodók és a politikum részvételével tegnap kétórás vita arról, hogy van-e vagy nincs szükség a SCPC-re. A megbeszélést Bokor Tibor polgármester és Fejér László Ödön képviselő kezdeményezte.

 

Abban a kérdésben, hogy a kísérleti állomás valóban azzal foglalkozik-e, ami a feladata lenne, szinte egyöntetű vélemény alakult ki: nem, hiszen a 367 hektárt bitoroló SCPC gyakorlatilag csak 2,2 ha-on folytat kísérletezést, a többin szabályszerű termelés zajlik. Ezt a képviselő légi felvételekkel igazolta, illetve felhívta a figyelmet egy vaskos dokumentációban szerepelő táblázatra. Az szerint az állomás 2007-ben 559, 2008-ban 892,9, 2009-ben 1295,7, míg 2010-ben 797 tonna vetőmagot termelt, és kilenc fajtáról van szó (Redsec, Milenium, Coval, Productiv, Nemere, Luiza, Speranţa, Armonia és Gared). Többen megállapították, hogy ezekre a fajtákra nincs szüksége a piacnak.

 

Érdeklődésünkre Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kifejtette: Háromszéken 11–12 ezer hektáron termelnek pityókát, ennek a területnek a vetőmagszükséglete 33–35 ezer (!) tonna. Ehhez nevetséges viszonyítani a SCPC felhozatalát, és a hozzászólók többsége is azt állította, sem minőségben, sem mennyiségben nem tudja felvenni a versenyt a zömében Hollandiában kikísérletezett konkurenciával.

 

Dr. Mike Luiza, a SCPC igazgatója a Mesagerul de Covasna tegnapi cikkében azt állította, öt év karantén után, 2016-tól 30 hektáron terveznek vetőmagot termelni, hiszen 12 fajtát kísérleteztek ki, tavaly a kolozsvári Pro Invent találmányi kiállításon aranyérmet is kapott az Armonia és a Redsec. Felmerült: mi történik a többi területen, hová tűnik el a pénz? Volt, aki tudni vélte: 30–40 banis kilogram­onkénti áron értékesítik általában a Regátban a pityókát, viszont ennek ellenére a SCPC csődközeli helyzetben van. Fejér László Ödön elmondta: neki, mint képviselőnek a SCPC köteles az eladási számlákat megmutatni, hiszen állami intézményről, nem kft.-ről van szó.

 

Elhangzott, jó lenne létrehozni egy olyan, a magán- és közszféra partnerségében megvalósuló társulást, amely versenyképes fajták elérhető áron való szaporításával foglalkozik, és el tudná látni a megye szükségletét. A Cartof-Cov elnöke, Oprea Romulus kifejtette: őshonos pityókák kifejlesztésére rengeteg pénz és idő szükséges, nekünk sem a technológia, sem a pénz nem áll rendelkezésre, mi több, a SCPC területei még sokáig karantén alatt maradnak fertőzés miatt.

 

Körvonalazódott egy olyan, a többség által elfogadott kompromisszumos megoldás is, miszerint a SCPC-nek meg kell maradnia, viszont előbb történjen meg a tulajdon-visszaszolgáltatás. Fejér László a Székely Hírmondónak elmondta, a következő egyeztetésre megpróbálja mind az agrártudományi és erdészeti akadémia vezetőjét (a SCPC ennek alárendeltje), mind a mezőgazdasági minisztert és – kis szerencsével – a frissen kinevezett Dacian Cioloș miniszterelnököt is meghívni, amire a szakértők bevonásával megírandó beadványuknak is el kell készülnie.

 

Forrás: Bartos Lóránt, Székely Hírmondó


2015. november 13.