Kézdivásárhely Önkormányzata úgy értesült, hogy Csoboth Lili torjai lakos, az Erdélyi Magyar Néppárt helyi elnöke aggodalmát fejezte ki a torjai Homokbánya területére kihordott üledék eredetét és állagát, valamint ennek környezetre való hatását illetően. A sajtótájékoztatón is előterjesztett ügyben Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatalának álláspontja a következő:

 

1. A „Torján fertőzik a talajvizet!” címmel ellátott vádirat és téves információ terjesztése az érintett felek (Torja polgármesteri hivatala, mint a kivitelező Valdek Impex Kft.) megkeresése és megkérdezése nélkül történt, a hír szerzője nem informálódott kellően az ott zajló munkálatokról.

 

2. A kézdivásárhelyi volt keményítőgyár ülepítő telepének felszámolása környezetvédelmi engedély alapján (2824/04.05.2012), a legnagyobb elővigyázatossággal történik, a környezetvédelmi kiírásoknak megfelelően.

 

3. Az említett ülepítő nem szennyvíztelep, ugyanis itt nem szennyvizet, hanem a gyárból kijövő munkavizet tárolták rövid ideig, míg a szerves anyag (jelen esetben keményítő – mivel krumpliból, ill. kukoricából dolgoztak –, tehát semmi esetre nem mérgező) része leülepedett. A leülepedett rész (iszap/salak) vastagsága a tárolóban 2–3 méter. A munkálat első fázisában ezt a réteget eltávolították, és a telepen felhalmozva tárolják, míg semlegesítik. Az iszap alatt képződött tőzegréteg az, amit a torjai volt homokbányába szállítanak.

 

4. A szállítás engedélyezése a 344/2004-es Kormányrendelet (a legszigorúbb, érvényben lévő környezetvédelmi rendelet) előírásainak megfelelően történt, a talajból és a talajvízből előzetesen vett minták laboreredményeit figyelembe véve. Ezeket az analíziseket és mintavételt a budapesti Bálint Analitika Kft. végezte.

 

5. A terv indításakor, a 2009-ben vett vízmintákból (telepen belül és kívül egyaránt, valamint a borvízforrások közelében) egyértelműen bebizonyosodott, hogy az ülepítő telep nem szennyezte a környék vizeit (a Román Vizek Országos Hivatala 5552/07.09.20096 jelentése szerint). (Megj.: az ülepítő 2008 óta használaton kívül volt.)

 

6. Mivel bizonyítottan nem volt környezetszennyező a keményítő-gyártásból és felhasználásból származó víz, a szerves anyagokat tartalmazó víz által el nem ért tőzegréteg tárolása garantáltan nem okoz környezetkárosulást.

 

7. A háromszéki magán kutak vizében egyre gyakrabban felbukkanó, veszélyes szennyező anyagok jelentős hányada bizonyítottan a helytelen szeméttárolásból, az állattartásból és a termőföldeken alkalmazott vegyszerekből származik, amiért főként a magángazdaságok felelősek.

 

8. A tudományos dokumentáció másolata, mely alátámasztja a fent leírtakat, bármikor tanulmányozható a Kézdivásárhelyi Polgármesteri Hivatal projektirodájában, Bartha János-László felettes tanácsadónál.


 


2014. augusztus 6.