Kézdivásárhelyi az ifjúsági nagykövet

 

2012-ben a szlovéniai Mariborban Románia, de főleg Erdély számára jelentős döntés született: Kolozsvár nyerte el az Európa Ifjúsági Fővárosa címet a hét döntőbe jutott pályázó közül. A 2015-ös év tehát az ifjúság éve az egyetemista fővárosnak. A kézdivásárhelyi Szőllősi Tamásnak pedig az a rangos feladat jutott, hogy Európa Ifjúsági Fővárosát képviselheti Budapesten.

 

A SHARE, azaz megosztás, részesítés kulcsszóra épülő kolozsvári program koordinátora a Share Föderáció, mely a polgármesteri hivatallal partnerségben fogja össze az egy év programjait. Munkájához pedig több mint harminc ifjúsági szervezet csatlakozott. Hogy kellőképpen népszerűsítse az idén zajló programokat, az Ifjúsági Főváros irodát nyitott Budapest belvárosában, ahol a kézdivásárhelyi Szőllősi Tamás ifjúsági nagykövet „teljesít szolgálatot”.

 

Tamás már sok éve Kolozsváron él és tevékenykedik, előbb a Kolozsvári Magyar Diákszövetség önkénteseként, később elnökségi tagjaként fejtett ki közösségi munkát, az Igen, tessék! Mozgalom aktív tagja volt, 2014 szeptemberétől pedig a Kolozsvár 2015 Egyesület által a Kolozsvár 2015 Európai Ifjúsági Főváros kommunikációsa.

 

„A budapesti központ célja, hogy népszerűsítse az Ifjúsági Főváros projektet, Kolozsvárt és az Erdélyi régiót. Elősegítjük az ifjúsági, gazdasági, civil és kormányzati partnerségek kialakulását, a kapcsolatok fenntartását. Olyan közeget hozunk létre, ahol az erdélyi és magyarországi ifjúsági szervezetek, valamint nem utolsó sorban a Kolozsvárról, Erdélyből elszármazott magyarok találkozhatnak, erősítve egymást”, számolt be Tamás a tevékenységéről, hangsúlyozva, hogy a rendezvények célja elsősorban az erdélyi régió, kultúra arcának megismertetése a magyarországi fiatalokkal.

 

„A központot a Kolozsvár 2015 egyesület, az Igen tessék! mozgalom és a budapesti székhelyű, de 2014 tavasza óta Kolozsvárott is tevékenykedő Mathias Corvinus Collegium hozta létre. Működését a Mathias Corvinus Collégium támogatja, az iroda apparátusát Budapesten tanuló kolozsvári diákok és a Mathias Corvinus Collegium hallgatói alkotják. Helyszíne is a Collegium falain belül található, Budapest igen előkelő negyedében, a Gellért-hegy oldalában”, tudtuk meg Tamástól. A programokról az ifjúsági nagykövet a következőket mondta: „próbáljuk megmutatni és elvinni az erdélyi kultúrát Budapestre, kiállítások, színházi előadások, koncertek, műhelyek, konferenciák stb. által. Fontos, hogy megmutassuk a budapesti közönségnek, hogy Kolozsvár és Erdély nem csak némi nemzeti pátosszal felmagasztalt, nosztalgikus, de megszokott hely, hanem igenis pörög, van hangulata, amit csak úgy lehet megélni, hogy egy pár napot eltöltesz itt, belekóstolsz az életbe, megszagolod, megízleled…”.

 

S hogy a következőkben mi várható a budapesti

 

Iroda közbenjárásával, arról is kaptunk előzetest Tamástól: „jelenleg több rendezvény is szervezés alatt van: kiállítást szervezünk a Barabás Miklós Céhnek, Múzeumok éjszakáját tervezünk a két világháború közti Kolozsvár bemutatásával, slam poetry-estet, filmbemutatót (Márton Áron boldoggá avatási pere) és szakmai konferenciákat szervezünk”.

 

Az Európai Ifjúsági Főváros címet a közel száz európai ifjúsági szervezetet tömörítő Európai Ifjúsági Fórum ítéli oda, 49 európai ország számára nyitott pályázat révén. Elsőként 2009-ben a hollandiai Rotterdam nyerte el a rangos kitüntetést, ezután következett az olaszországi Torino, a belgiumi Antwerpen, a portugáliai Braga, a szlovéniai Maribor, és végül tavaly a görögországi Szaloniki. Az Ifjúsági Főváros mindenkori célja az európai fiatalok összekapcsolása, ösztönzése, erősítése. Fontos az ifjúságpolitikák nemzetközi szintre való emelése, a források összesítése és önkéntesség szerepének alátámasztása. A projekt segít ugyanakkor a városok gazdasági, turisztikai fejlődésében és nemzetközi ismertségében is jelentős szerepet vállal.

 

Ötvös Boglárka



2015. május 29.