Bokor Tibor polgármester csütörtökön délben a városháza gyűléstermében az Aquacov Kovászna megyei Regionális Vízszolgáltató igazgatójának, valamint a helyi víz- és csatornarendszer felújításán dolgozó cégek képviselőinek jelenlétében tartott sajtótájékoztatót az utóbbi hetekben a lakosságnak sok bosszúságot okozó vízelzárások, csőtörések kapcsán.

 

„Elfogyott a türelmem és több ezer kézdivásárhelyi türelme is, mert tudomásom szerint egyetlen településen sem volt precedens arra nézve, hogy egy hét alatt háromszor zárják el a vizet egész napra” – jelentette ki a polgármester.

 

Bokor Tibort hallották. Az elöljáró elmondta: a lakosság a városvezetést szidja a problémák miatt, annak ellenére, hogy a legtöbb panaszra és kérdésre a regionális vízszolgáltató vezetősége, és a munkálatok kivitelezői tudnak választ adni.

A polgármester elsősorban arra volt kíváncsi, hogy a csőtörések alkalmával elfolyó hatalmas vízmennyiséget ki fogja kifizetni, miért akarják a lakókkal kifizettetni azt a fogyasztásra alkalmatlan, zavaros vizet, ami a meghibásodások után áthalad a fogyasztó vízóráján. Azt is nehezményezte, hogy a munkálatokat végző cégek a legnagyobb hóviharban ásnak a város területén. Kérte, hogy az Aquacov vezetősége jobban figyeljen oda a kivitelezők munkájára, Kézdivásárhelyen is legyen egy munkafelügyelőjük, aki a sajtón keresztül tájékoztatja a lakosságot a munkálatokról. 

 

Fejér Sándor, az Aquacov igazgatója válaszában elmondta: komoly nehézségekbe ütköztek  akkor, amikor kiderült, hogy egy, az 1960-as években lefektetett vízvezeték semmiféle tervrajzban nem szerepel, ezért azt az elmúlt hetek munkálatai során a Gyárak utcájában és legutóbb a Béke és a Molnár Józsiás utca környékén többször is átszakították. Ráadásul a kézdivásárhelyi vízhálózatot valamikor úgy alakították ki, hogy egy meghibásodás javításakor kénytelenek leállítani az egész rendszert, nem tudják kizárni a sérült vezetéket. Ezért is döntöttek szerdán úgy, hogy éjszaka zárják el a csapokat, remélve, hogy így a lakosságot kevésbé érinti a vízhiány.

 

Az igazgató hozzátette: tudatában vannak annak, hogy egy-egy elzárás után a víz minősége nem megfelelő, de épp azért dolgoznak a vezetékek cseréjén, hogy ez a probléma megoldódjon. Ugyanakkor azt is említette, hogy a vízszolgáltató jogászai keresik azt a törvényes lehetőséget, miszerint jövőre a kézdivásárhelyiek az elfogyasztott vízmennyiségnek csupán csak 70 százalékát fizessék ki. Az Aquacov vezetője azonban már nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy ki fogja megtéríteni azokat a költségeket, amelyek a tönkrement szűrőberendezések, gázkazánok vagy háztartási berendezések javításával járnak.

 

Fejér kifejtette: a jelenlegi jogszabályok azt sem teszik lehetővé, hogy szerződést bontsanak azokkal a kivitelezőkkel, akiknek a munkájával nem elégedettek. A munka határidős, egy új licit kiírása esetén a procedúra elhúzódna és nem tudnák tartani az ütemtervet. 

 

A sajtótájékoztató végére kiderült, hogy az Aquacov vezetősége semmiféle garanciát nem tud vállalni arra nézve, hogy többé nem lesz csőtörés Kézdivásárhelyen, egyedül csak azt tudták megígérni, hogy jobban odafigyelnek, próbálják éjszakára időzíteni az előre látott vízelzárásokat és ezekről a lakosságot időben tájékoztatják.

 

Forrás: Profi Rádió, Kertész Tibor



2014. december 5.