A negyedévszázados évforduló apropóján a hétvégén Szentendrére látogatott Kézdivásárhely küldöttsége Derzsi Gyula alpolgármester vezetésével, valamint a Református Kollégium diákjai. A pénteki gálaműsor keretében, Verseghi-Nagy Miklós, Szentendre város polgármestere jelenlétében Kézdivásárhely és Zilah képviselete papírformában is megerősítette a 25 éve kialakult önkormányzati (és az azóta már barátivá érett) kapcsolatot.

 

A pénteki gálaműsort megelőzően délelőtt a Csicserkó-dombon, Izbég faluban, kézdivásárhelyi mesterek keze által formált hármas kopjafáknál koszorúztak a delegáció tagjai. A Kézdivásárhely és Szentendre között kialakult jó kapcsolat motorja, egyengetője és ápolója, Maholányi Pál, az Izbégi Baráti Kör akkori vezetője szeretettel emlékezett vissza 1990 nyarára, amikor elkészültek a kopjafák, valamint a három kézdivásárhelyire, István Sándorra, Sándor Istvánra és Iochom Istvánra, akik egy hét alatt díjmentesen elkészítették azokat a céhes város és Szentendre barátságának jelképeként. A kopjafáknál Derzsi Gyula alpolgármester és Rákosi János városi tanácsos helyeztek el koszorút. Ezt követően a szentendrei Skanzenben az észak-magyarországi térséget fedezhette fel a küldöttség, és megtekinthette Kallós Zoltán néprajzkutató kiállítását.

 

Az esti gálaműsor Az Izbégi Baráti Kör 25 éve című könyv bemutatójával, majd kiállításmegnyitóval indult, ezt követte a műsor, amelyen Kézdivásárhelyt a Református Kollégium diákjai képviselték Illés Lajos Cantus Hungaricus dalgyűjteményéből való megzenésített verseivel. Sütő Boglárka, refis résztvevő diák élménybeszámolójában azt írta, hogy „mindenki hozta a formáját: figyeltünk egymásra és mindenki kihozta magából a maximumot. A dobozos gitárok hozták az alapot, az elektromos gitár az erőt, a zongora a lágyságot, a dob a lüktetést, a kürt, trombita, hegedű a dallamot és az énekesek a lelküket adták.” A diákok előadását álló vastapssal jutalmazta a közönség.

 

A gálaműsort követő ünnepi vacsorán Derzsi Gyula alpolgármester pohárköszöntőjében üdvözölte a 25 éves testvérvárosi kapcsolatot, és abbéli reményét fejezte ki, hogy az 50 éves évfordulón is viszontláthatja a társaságot. A kézdivásárhelyi önkormányzat ajándékaként az alpolgármester egy emléktáblát adott át Verseghi-Nagy Miklós polgármesternek, amelyen a két város címere és a 25 év felirat szerepelt. A címereket László Károly keramikus formázta, az alapot Farkas Róbert fafaragó készítette. A szentendrei testvérvárosi kapcsolat talán azért az egyik leggyümölcsözőbb, mert túl az önkormányzati hivatalos kapcsolaton, az első perctől civil emberek kezdeményezték, ők éltették és éltetik tovább.



2015. április 15.