Évtizedek óta töretlen a kézdivásárhelyi Tanulók Klubja keretében működő fúvószenekar és mazsorettcsoport népszerűsége. Számos falu- és városnap, különböző szabadtéri rendezvények állandó fellépői. A kezdetekről és a tervekről Gyergyai Barna karmesterrel és Kiss Katalinnal, a mazsorettek irányítójával beszélgettünk.

 

A fúvószenekar 1993-as alakulása óta több országos versenyen nyert első díjat, 2008-ban pedig CD-jük jelent meg.

 

– Jelenleg 55 tagja van a zenekarnak, a legkisebb negyedik osztályos, a legidősebbek harmincévesek is elmúltak. Huszonegy évvel ezelőtt ők voltak a zenekar alapító tagjai, és annyira megszerették ezt a műfajt, hogy a mai napig visszajárnak, részt vesznek a próbákon és a fellépésekre is elkísérnek – magyarázza a karnagy.

 

A gyerekek egy része zenei előképzettséggel rendelkezik, mások a heti foglalkozásokon tanulnak meg kürtön, trombitán, fuvolán vagy klarinéton játszani.

 

– A zenekarból többen a Molnár Józsiás Általános Iskola zenetagozatának növendékei, de vannak olyan jelentkezők is, akik nem rendelkeznek zenei képzettséggel. Ők a Tanulók Klubjában, a köri tevékenységeken tanulnak meg a kiválasztott fúvós hangszeren zenélni. Hetente két alkalommal – kedden és pénteken – tartunk zenekari próbát. Szükség van a gyakorlásra, hogy a kezdők és a haladók játéka közti különbség ne legyen hallható, a zenekarnak egységesen kell megszólalnia – teszi hozzá.

 

A zenekart falu- és városnapokra, szoboravatókra, találkozókra, szabadtéri rendezvényekre hívják. Ennek megfelelően repertoárjuk is változatos.

 

– A repertoárban minden műfaj megtalálható, a magyar történelmi indulóktól kezdve a könnyűzene-, népdal-, és klasszikus zenei feldolgozásokon át a filmzenéig mindent játszunk. Örömmel mondhatom el, sok fellépésünk van, sőt évente egyszer-kétszer külföldre is elmegyünk. Idén nyáron minden hétvégén zenéltünk – fejtette ki Gyergyai Barna.

 

A karnagy szerint a térzene reneszánszát éli, egyre több fúvószenekar alakul, de a fenntartásuk költséges. Úgy véli, a legnagyobb kihívást a magas színvonal megtartása jelenti, hiszen a zenekar tagjai évről évre változnak, sokan egyetemre mennek, helyükre újak jönnek. A tiszta hangzást rengeteg gyakorlással érik el.

 

A mazsorettcsoport két évvel a zenekar után alakult meg. A haladó csoportok rendszeresen fellépnek a zenekar kíséretében különböző kulturális és sportrendezvényeken.

 

– Jövőre leszünk 20 évesek. Hét-nyolc korcsoportban dolgozunk összesen 110 gyerekkel, fiatallal. A legkisebb mazsorettünk négyéves, a legidősebb 23. Hetente egyszer próbálunk. Elindul a zene, és mindenki bemutat egy gyakorlatot, ami az eszébe jut. Ezekből az ötletekből áll össze a koreográfia. Azok, akik megszerették ezt a műfajt, visszajárnak hozzánk – mondta el Kiss Katalin.

 

Terveik között szerepel a repertoár bővítése, a versenyeken való részvétel és minél több díj bezsebelése.

 

Forrás: Székely Hírmondó, Némethi Katalin



2014. szeptember 12.