Dr. Kelemen Andrással, a kézdivásárhelyi kórház igazgatójával beszélgettünk az intézmény anyagi helyzetéről, személyzeti gondjairól, felszereltségéről, valamint az idei tervekről.

 

– Tavaly több fejlesztés is történt a városi kórházban, milyen felszereléseket sikerült beszerezni, és honnan sikerült anyagi fedezetet találni?

 

– A fő támogatóinknak köszönhetően sikerült beszerezni egy oxigéngenerátort, amely teljesen lefedi a kórház szükségleteit, csak az áramfogyasztását kell finanszíroznunk. Az eddigi havi 8–9 ezer lejes oxigénköltséghez viszonyítva ez csupán ezer lej. Ennek az ára 35 ezer euró volt. Egy másik hasonló horderejű megvalósítás a kórház teljes informatizálása volt, a program segítségével a betegeink kórházi ellátása, orvosi eredménye követhető. A szoftvercég a személyzet kiképzését is vállalta a program kezelésének megtanítására, ez jelen pillanatban is zajlik. A szoftver kitér a kórház gazdasági felére is, nemcsak az orvosi felére. Például ezen követjük a gyógyszerkészletet is.

 

Ezen kívül új tetőt kapott a műhelyépület, további orvosi műszereket is vásároltunk. Az előbbit az önkormányzat támogatásával, a műszereket pedig szintén szponzorpénzből vettük. A modern urológiai sebészethez szükséges műszereket is sikerült beszerezni az ősszel, és egy kisebb teherszállító furgont vásárolni.

 

– Az utóbbi időszakban több fiatal orvos érkezett Kézdivásárhelyre.

 

– Mindenképpen pozitívum, hogy tavaly négy fiatal orvossal bővült a csapatunk. További rezidens szakorvosok idecsalogatása is folyamatban van, például belgyógyászra egy év múlva számíthatunk, de már jelenleg is sok időt tölt el nálunk, sokat segít a betegek ellátásában. Sajnos, távozott is el orvosunk a tavaly, az aneszteziológusunk külföldre ment dolgozni.

 

– Hány beteget látnak el, ez üti-e az egészségügyi biztosítóval megkötött szerződésbe foglalt arányt?

 

– Tavaly is több beteget láttunk el, mint ahányat az egészségügyi biztosítóval sikerült leszerződni, ez a kórháznak mind veszteség, de nem szeretnénk elküldeni embere­ket, akik hozzánk fordulnak segítségért. Ahol lehetett, mindenhol próbáltunk spórolni, hogy ne halmozzunk fel adósságot. Kevesebb gyógyszert vásároltunk, az energiával takarékoskodtunk. A fizetésemelést is kellett pótolnunk, mert a kormány úgy emelte az egészségügyi dolgozók fizetését, hogy nem adott rá pénzt, ezt a biztosítótól kapott összegből kellett kigazdálkodni. A tavalyi 410 ellátott eset helyett idén 440-et sikerült szerződni az első trimeszterre, de így is 590 beteget láttunk el ebben a hónapban.

 

– Idénre milyen terveik vannak?

 

– Már elindítottunk egy pályázatot, amelynek a teljes összege 900 ezer euró lenne, ebből száz­ezer euró az önrész. A pályázat orvosi felszerelésekre vonatkozik, ha megnyernénk, akkor ki lehetne cserélni szinte az össze elavult felszerelést, műszert. Bokor Tibor polgármester elvi beleegyezését adta, hogy amennyiben nyertes lesz a pályázat, az önkormányzat az önrészt nagyjából felvállalja. Emellett a CT és a kórházi gyógyszertár épületének a tetejét kell az idén kijavítani.

 

Forrás: Székely Hírmondó


2015. február 26.