Echipa de baschet de femei SE U16 din Târgu Secuiesc și-a menținut poziția de neînvinsă, după ce duminică, în runda 5 a vânătorii naționale de puncte, în mediul de acasă, s-a dovedit mai bună cu 12 puncte decât ISK Sepsi.

Meciul de baraj a pornit cu startul puternic al ISK Sepsi, în primul sfert fetele din Sfântu Gheorghe au dictat ritmul, dar gazdele au putut ține pasul datorită lui Bartók Rita. În sfertul al doilea KSE a atacat mai eficace, mulțumită căreia în pauza mare a condus cu trei puncte. După întoarcere deja au tăvălugit albastru-albii, iar datorită greșelilor continue ale ISK Sepsi au obținut un avans considerabil, pe lângă asta s-au apărat minunat. Ultima parte de joc a început-o însă cu un dezavantaj de neremediat echipa din Sfântu Gheorghe, care a avut și momente bune spre sfârșit, însă cei de acasă nu au lăsat din mână victoria. KSE – ISK Sepsi 68-56 (9-12, 22-16, 22-6, 15-22).

Obținătorii de puncte KSE: Bartók R. 14 puncte, Csurulya H. 20 (2×3), Kovács R. 11, Biszak B. 10 (1×3), Fejér A. 2, Incze H. 2, Bimbó E. 10; Antrenori: Ferencz Eduárd și Hobaj Levente.

Obținătorii de puncte ISK Sepsi: Bitai Sz. 15, Holinka M. 13, Jankó E. 10, Kovács Kincső 9, Sándor B. 4, Márk E. 2, Bölöni N. 2, Kovács K. 1; Antrenor: Nemes Áron.

– Aproximativ la asta m-am așteptat, s-a întâmplat același lucru ca la Dej, din dezavantaj am reușit să întoarcem. Am avut mare încredere în fete, am știut că sunt capabile de asta. S-a împlinit obiectivul nostru, am terminat pe primul loc seria de trântă, azi s-a confirmat că conducem echipa noastră meritat – a evaluat după meci antrenorul Ferencz Eduárd Szabolcs, după care jucătoarele din Gheorgheni și Miercurea Ciuc s-au încadrat excelent în echipă, oferind o performanță bună.

Poziția grupei înainte de retururi: 1. KSE–ISK 8 puncte/4 meciuri, 2. Dej 7, 3-5. ISK Sepsi, ISK Alba Iulia, ISK Sibiu 5-5. Retururile încep la 16 noiembrie, când KSE îl va avea ca oaspete pe ISK Alba Iulia, în timp ce ISK Sepsi călătorește la Dej.

Sursă: Székely Hírmondó, Bartha Zsófia