Tegnap este zárult Kézdivásárhelyen a hatodik dísznövény-kiállítás és kertészeti vásár a Molnár Józsiás parkban. A négy napig tartó rendezvényen több ezer látogató fordult meg, több száz diák és óvodás csillogtatta meg tehetségét, emellett a Bóbita Egyesület biztosított foglalkozást a gyermekeknek. A főszerep azonban idén is a növényeké volt: több mint húsz erdélyi és magyarországi kiállító kínálta portékáját.

 

Bebizonyosodott, hogy az esemény hagyományos velejárója a májusi esőzés. Bár idén nem volt annyira zavaró, mint előző években, hiszen a rövid zivatarokat mindig követte egy kis napsütés. A kiállítók zöme őstermelő volt, olyan kis kertészeti cégek, családi vállalkozások, amelyek páráras fóliasátorban virágo­kat, dísznövényeket termelnek, és a portékájuk nagy részét a kézdivásárhelyi, illetve az ezt megelőző székelyudvarhelyi hasonló rendezvényen értékesítik. A legtöbben évek óta visszajárnak, és mind pozitívan nyilatkoztak arról, hogy megéri-e nekik Kézdivásárhelyre jönni árujukkal. Egy nyárádszeredai termelő úgy fogalmazott, presztízskérdés a kézdi rendezvényen részt venni.

 

Legbőségesebb kínálat a szezonnövényekből adódott, olyan kerti és balkonvirágokból, amit ha az ember hazavisz, azonnal elültethet, és máris gyönyörködik benne. Így az egynyári növények, például a muskátlik voltak a legkelendőbbek. Ez továbbra is a legnépszerűbb virág, mert könnyen gondozható, és mutatós.

 

Titka csupán annyi, hogy nem szabad túlöntözni, télen pedig 5–8 fokban is kitelel. A színskálája is pazar, mintegy húszféle árnyalatban kínálták.

 

Egy másik kistermelő – aki húsz­áras fóliasátorban termel dísznövényeket – azon a véleményen volt, hogy újdonságokkal is érdemes előrukkolni, mert az emberek nyitottak az újra, és szívesen vásárolnak olyan dísznövényeket, amelyeket eddig nem ismertek. A sikeres vásárnak ilyenkor csupán az a titka, hogy a virág új gazdáját fel kell tarisznyálni mindenféle jó tanáccsal arról, hogyan tartsa életben és hogyan gondozza szerzeményét.

 

Egy marosvásárhelyi termelőnél a csüngő petúnia, az évelő szegfű és a fukszia volt a legkelendőbb. Fogyott még az új-guineai nebáncsvirág is, amely nagyon hálás növény, kint és bent egyaránt lehet tartani, nyáron a félárnyékos helyet kedveli. Ugyancsak kelendőnek bizonyult a büdöske, amely, ahogy a neve sugallja, kellemetlen szagú, de ugyanakkor látványos és hasznos is. Ezért leginkább kertbe, udvarra ajánlott kiültetni, érdemes zöldség­ágyások közé helyezni, mert távol tartja a kártevőket.

 

A dísznövények mellett pazar zöldségpalánta-kínálattal rukkoltak elő a kiállítók. Egy magyarországi termelő olyan epertöveket hozott, amelyek anyatőként szaporításra is használhatók, nagy szemű gyümölcs terem rajtuk. Érdemes megemlíteni, hogy néhány zöldségnek a balkon-verzióját is elhozták, így például a balkonparadicsom-palántából 5-6 tő elegendő egy kisebb család ellátására. A palánták darabját ötven banitól kezdődően lehetett megvásárolni.

 

Díszcserjék, évelő növények bőséges kínálatára egy sepsiszentkirályi kis kertészet standjánál bukkantunk. Adorján Balázs elmondta, cégének feladatköre az őshonos gyümölcsfajták újrahonosítása, de emellett dísznövénytermesztéssel is foglalkoznak. A kiállításra évelő csemetékkel, fűszernövényekkel, díszfákkal, fenyőfélékkel, virágzó cserjékkel, rózsatövekkel érkeztek. Náluk a labdarózsa volt a legkelendőbb, a termelő szerint ez az elfelejtett virág most éli reneszánszát.

 

A portékák árfekvése mindenfajta zsebnek kedvezett, már két lejtől lehetett növényeket vásárolni. A kiállítók felajánlásával mind a négy napon virágnyereményeket sorsoltak ki a tombolát vásárolók között. A kézműves standoknál festett bababútorokat, kukoricacsuhéból, száraz virágból, fából, szalmából készült, bogozott kisebb dísztárgyakat, horgolt táskákat, fonott kosarakat, házi szövésű szőnyegeket, bőrdíszműveket találtunk. Emellett a Bóbita Egyesület mesekertje a négy nap alatt mintegy ezer gyermeket fogadott, élménypedagógiai és kreatív játékokkal várták a kicsiket.

 

A kézdivásárhelyi kertészet jóvoltából pedig a gyerekek virágokat ültethettek, amelyet ki-ki haza is vihetett, hogy tovább gondozza. A KreaKids Stúdió egy geometriai alakzatokból kirajzolódó színes táblát készített az arra járó gyerekekkel. Emellett több száz kisiskolás és óvodás lépett fel a négy nap alatt a rendezvény kísérőprogramjaiban.

 

Orosz Anna


2014. június 5.