A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumban tartotta kihelyezett ülését Kovászna megye tanácsa. Némiképp stílszerűen, hiszen a ma intézményként számon tartott ingatlanban egykoron a Városháza működött – ahogy azt Dimény Attila igazgató köszöntőjében elmondta.

A terítéken Kézdivásárhellyel és a céhes város hulladékgazdálkodásával kapcsolatos téma is hangsúlyosan szerepelt, hiszen elsőként a napirenden a Kovászna megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszer projekt keretén belüli, a Kézdivásárhely municípiuma nem megfelelő hulladéklerakójának bezárása céljából végzett munkálatok befejezésére vonatkozó intézkedések jóváhagyására, valamint a beruházás tárgyát képező ingatlan átadására Kovászna Megye közvagyonából és kezeléséből, Kézdivásárhely municípium közvagyonába, illetve Helyi Tanácsa kezelésébe határozat szerepelt.

A mintegy 118 millió lejes – a megye egyik legnagyobb értékű –pályázatát 2010. szeptember 17-én látta el kézjegyével a megye első embere és Borbély László akkori környezetvédelmi miniszter. A paktum szerint Lécfalván épül (augusztusban adnák át) a megye egyetlen hulladéktárolója és válogató rendszere, ami tehermentesíti úgy a vidéki településeket, mint a városokat. Első fázisban a vidéki tárolókat számolták fel és semlegesítették, így a szemétszállítás koncentrációja a nagyobb településekre irányult, viszont idővel azokat is felszámolták, vagy éppen folyamatban van a semlegesítésük (Sepsiszentgyörgy). Kézdivásárhelyen például közel 7,7 millió lejbe került a Fehérmartok utca végében levő domb felszámolása, ami most egy teljesen leföldelt, helyenként betontámaszokkal erősített, a bomlásgázak égetésével is felszerelt zöld területté alakult át. „Kézdivásárhely a legnagyobb haszonélvezője a programnak. A városban zajló munkálatok összértéke több mint 11 millió lej. A kovásznai és bodzafordulói szeméttárolóhoz hasonlóan, a kézdivásárhelyi gyakorlatilag a város egyik zöldövezete lett.” – fogalmazott Tamás Sándor megyei tanácselnök.

A megfelelő szemétgazdálkodás érdekében egy átrakóközpont is épül Kézdivásárhelyen – ez vélhetően még az ősszel átadásra kerül. A lécfalvi válogató és újrahasznosító üzem létrehozásával pedig 41 új munkahely létesül a megyében.

Az elnök beszámolójában azokat a fejlesztéseket is ismertette, amelyeket a megyei és a kézdivásárhelyi önkormányzat közösen végeztek az elmúlt három évben. Ilyen beruházás az Incze László Céhtörténeti Múzeum tetőszerkezetének és épületfrontjának rendbetétele, a Báró Szentkereszty Stefánia gyerekotthon udvarának korszerűsítése, a Borosnyai Kamilla gyerekotthon épületének felújítása, a Torjai út leaszfaltozása és parkolók kialakítása, 15 ezer négyzetméter kockakő átadása a város számára, amelyből 15 Udvarteret sikerült járhatóvá tenni.

 

Bartos Lóránt



2015. június 24.