A kézdivásárhelyi Őszi Sokadalom egyik legforgalmasabb helyszínének bizonyult a Borudvar, ahol négy napon át, csütörtöktől vasárnapig arra törekedtek a szervezők – Hegedűs Ferenc tulajdonos és fia, Levente –, hogy igazi értékeinket vonultassák fel, igényes szórakozást biztosítsanak az oda betérőknek.

 

Nehéz volt szabad asztalt találni a sokadalom alatt a központi Jazz Bistró udvarán, ahol alapvetően a népzene és néptánc adta meg a hangulatot, de a programkínálatot borkóstoló, a budapesti Four Bones Quartet harsona-kvartett koncertje, kiállítás-megnyitó is színesítette csütörtökön. Pénteken a Kosztándi Galériában a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének szervezésében nyílt meg a Népviseletünk a babák világában című kiállítás, amely a székely ruha megannyi arcát mutatja be: tucatnyinál több háromszéki település jellegzetes viseletét varrták meg minden részletre kiterjedő gondossággal, és adták a babákra, ezt a hét folyamán mindenképpen érdemes megtekintenie annak, aki eddig nem tette meg. A megnyitón mintha a közönség soraiban is „babák” foglaltak volna helyet, hiszen a nőegyesület és Gyöngyös Város Baráti Körének tagjai már be voltak öltözve a szebbnél szebb, korhű XIX. századi ruhákba, amelyeket később a kézdivásárhelyiek is megcsodálhattak a „piaci korkép” során, amikor a ruhakölteményeket a vásártéren is felvonultatták.

 

Zsúfolásig telt aznap a Borudvar a Mozsika gyermekgálára, amelynek során a kicsik és nagyobbacskák közönség előtt mutatták meg, mit tanultak Csernátonban, a hatodik alkalommal zajló népzenei műhelymunka során. Mágori István szervező elmondta: 36 gyerek vett részt a műhelymunkán Kovászna, Hargita és Brassó megyéből, köztük olyan is, aki jelenleg az Egyesült Államokban él. Kezdő és haladó csoportokban tanultak népdalokat és néptáncokat, illetve hegedűn, brácsán, cimbalmon és nagybőgőn népzenét játszani, a Sóvidékre és Vajdaszentiványra fókuszálva. Lelkesen dolgoztak, aminek meg is lett az eredménye, a közönség tapsa szívből jött minden egyes produkció után. A szervezők (Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa, az Antanténusz Egyesület, Borudvar) és a támogató Communitas Alapítvány illetékesei egyetértettek abban, a nagyobb nyilvánosság jó ötletnek bizonyult, szeretnék hagyománnyá tenni, hogy a gála helyszíne az elkövetkezőkben is a Borudvar maradjon. Az est kiváló hangulatú táncházzal zárult az Antanténusz Egyesület szervezésében, amelyen a Heveder együttes húzta a talpalávalót. Szombaton a Tisztás néptáncegyüttes mutatkozott be, pajzán meséket is lehetett hallgatni Szabó Annamária előadásában, vasárnap a Perkő néptáncegyüttes fellépésére kíváncsiak töltötték meg a teret.

 

Az eseménysorozatot értékelve Hegedűs Ferenc elmondta: örömmel tapasztalta, hogy a kézdivásárhelyiek részéről van érdeklődés, fogékonyság az igényes, illetve a hagyományainkra építő rendezvények iránt. Mint fogalmazott, körvonalazódik az elképzelés, hogy minderre ne kelljen a következő sokadalomig várni, rendszeresítenék a hasonló programokat a Borudvarban, amely a továbbiakban is teret ad a helyi néptánc- (és nem csak) együtteseknek a bemutatkozásra, illetve táncházra is várják majd az érdeklődőket.

 

Forrás: Székely Hírmondó



2016. augusztus 31.