Hatalmas munka zajlott és még mindig zajlik a felszámolt kézdivásárhelyi szemétdombnál, a hulladékhegyet földdel hantolják le. Persze, ennél komplexebb a feladat, gázsemlegesítő csöveket helyeztek el a dombon és annak környékén.

 

Ahogy azt Bokor Tibor polgármester korábban nyilatkozta, mintegy hatvanezer köbméter földre volt szüksége annak a cégnek, amely megnyerte a városi szemétdomb semlegesítésére kiírt versenytárgyalást. Ezt az óriási mennyiséget már jórészt szétterítették, helyenként kezdett begyepesedni.

 

A Fehérmartok utca végén levő létesítmény előtt még mindig tekintélyes mennyiségű műanyagcső látható, a gázkaptációs rendszer elemeit bizonyos távolságban, körülbelül fél méter mélyen fektetik le a dombon, illetve a környékén. Ezek a bomlásból származó gázokat fogják be és vezetik egy készülékhez. A gép teljesen automata, amikor bizonyos mennyiségű gáz érkezik a vezetékeken, akkor bekapcsol egy égetőberendezést, ami a mérgező anyagot semlegesíti.

 

A domb bal oldali, meredekebb részén hatalmas betontámfal épült, ez gátolja meg, hogy az idővel megrokkanó hegy a mellette levő útra, illetve a környékbeli földekre omoljon. Jelenleg a szeméthegy tetején dolgoznak a munkások, terepszemlénk során a fennebb említett vezetékrendszer elemeit hantolták be. Hasonló munka zajlott a domb körül is, ahol lassan a végéhez közeledik a csövek lefektetése.

 

Zonda Balázs, a Gosp-Com Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, korábban ugyan a céghez tartozott a hulladéktároló, viszont a semlegesítési folyamatot a megyei tanács koordinálja. Úgy tudja, másfél-két hónap van még hátra a munkálat befejezéséig. Most a szemetet Kézdivásárhelyről és környékéről Sepsiszentgyörgyre szállítják, de Zonda szerint augusztus közepén vagy legkésőbb a végén Lécfalván próbaszerűen beüzemelik a korszerű szeméttárolót, onnantól kezdve a hulladék odakerül.

 

A lécfalvi tároló egyébként jövőtől fog teljes gőzerővel működni. Kézdivásárhelyen átrakó állomást alakítanak ki, amit tíz konténer szolgál ki. Külön tételt képez a kommunális hulladék, a papír, a műanyag és az elektromos hulladék (az újrahasznosítható szemét), illetve az organikus, tehát lebomló szemét (ágak, levelek, fű stb.). Ezt naponta leszállítják Lécfalvára, ahol ismét átesik egy válogatáson, mert a tapasztalat szerint egy munkafolyamat során nem lehet teljesen elkülöníteni a hulladékot. Az igazgató szerint az még nincs tisztázva, hogy a város környékén levő települések hulladéka itt esik-e át egy szortírozáson, vagy a szemetet ugyancsak Lécfalvára szállítják.

 

A lécfalvi tároló egyébként a megye egyik legnagyobb értékű európai uniós pályázatának a hozadéka: mintegy 30 millió euróból épül meg 15 hektáros területen. A megyei hulladékgazdálkodási terv finanszírozási szerződését a megyevezetés még Borbély László akkori környezetvédelmi miniszterrel írta alá. A lécfalviak különösebben nem rajonganak azért, hogy a megye hulladékát náluk tárolják, annak ellenére, hogy a projektvezetők többször hangsúlyozták: a lerakó a legmodernebb környezetvédelmi technikák alkalmazásával épül.

 

Forrás: Székely Hírmondó, Bartos Lóránt



2015. május 14.