Tegnap délben tartották meg Kézdivásárhelyen az év vélhetően utolsó rendes tanácsülését. A napirenden tíz határozattervezet szerepelt, módosították a költségvetést, szó esett a sport- és kulturális pályázatok finanszírozásának módosításáról is.

 

A megbeszélés elején a testület tagjai az előző tanácsülés jegyzőkönyvét fogadták el, de csak azután, hogy Johann Ta­ierling ragaszkodott, hogy abba pontosan foglalják bele Szigethy Kálmán egy megállapítását, aminek egyébként érdembeli hozadéka nem volt a városra nézve.

 

A város büdzséjének bevételi oldala 335 ezer lejjel nőtt, ugyanakkor átcsoportosítások történtek a kiadásoknál: pénzösszeget különítettek el a hivatal működtetésére, és egy jelentősebb tételt képviselt az elvégzett útjavítások kifizetésére fordítandó 232 ezer lej. A testület öt tartózkodás mellett elfogadta a tervezetet, majd egy formai döntés következett, ugyanis el kellett fogadni a 2016/682-es számú, a költségvetésre vonatkozó határozat érvényesítését, ami révén a pedagógusok és a szociális gondozók fizetését folyósítani tudják.

 

Szintén tegnap hagyták jóvá a 2017-es évre szóló helyi adókat és illetékeket, ezek 2015-höz képest nem módosultak.

 

„Az ingatlan- és járműadó marad a régi szinten, amennyiben a kormány nem hoz új pénzügyi törvényt, amire sajnos látok esélyt” – mondta a határozattervezetet előterjesztő Bokor Tibor polgármester.

 

Speciális helyi, szimbolikus összegű adót vezetnek be 2017-től, az abból befolyt összeget a mezei utak karbantartására fordítanák. Hektáronként tíz lejről van szó, és azért kénytelenek bevezetni, mert az említett utak karbantartása évről évre jobban megterheli a városkasszát, ugyanis vannak olyan felelőtlen személyek, akik esőben is kimennek a mezőre, és ezzel rongálják a földutakat. Az adót azok kell majd fizessék, akik a földeket használják – szögezte le a polgármester. A helyi adókat és illetékeket többségi szavazattal fogadta el a testület.

 

A későbbiekben jóváhagyták Bokor Tibor polgármester megbízását a New Fashion Rt. közgyűlésén való részvételre, majd módosították a Hulladékgazdálkodási Interkommunitáris Fejlesztési Egyesület társulási szerződését, alapító okiratát és statútumát.

 

A következő határozatot Johann Taierling terjesztette elő, aki azt kérte, hogy a tanácsban működő négy szakbizottságban a pártok részvétele legyen arányos azzal, amennyi mandátumhoz jutottak a választásokon, igazságtalannak nevezve, hogy az EMNP csak két bizottságban van benne.

 

Az RMDSZ frakciójának véleményét Bejan András tolmácsolta: meglátásuk szerint a bizottságok törvényesen alakultak, mindenkinek lehetősége lett volna helyhez jutni, viszont a matematika törvényei, és hogy az alakuló ülésen a bizottságok létszámát öt tagra korlátozták, játszott közre abban, hogy az EMNP nem kapott több helyet. Hozzátette: az RMDSZ nem mond le egyetlen helyről sem, ezt a véleményt osztotta a későbbiekben a két román tanácsos és az MPP színeiben mandátumhoz jutó Szigethy Kálmán is. A határozat nem kapta meg a szükséges voksot, jóllehet Taierling kilátásba helyezte, hogy kénytelenek lesznek a közigazgatási bírósághoz fordulni jogorvoslatért.

 

A politikai töltetű vita végén Bokor Tibor kifejtette: senki sem akadályozza meg az EMNP-s tanácsosokat abban, hogy a szakbizottságok megbeszélésein részt vegyenek, mindössze annyi történik, hogy nem szavazhatnak, de a véleményüket megoszthatják. Egyébként sem a szakbizottságok hozzák a várost érintő döntéseket, hanem a tanács – jelezte a polgármester.

 

A későbbiekben azt is pozitívan véleményezték, hogy a kulturális és sportpályázatok önrészét tíz százalékra csökkentsék, így jövőtől „olcsóbban” lehet helyi finanszírozású pályázatokhoz hozzáférni.

 

Forrás: Székely Hírmondó, Bartos Lóránt


2016. december 21.