Megpróbáljuk összefoglalni, milyen szabályok szerint lehet egy ilyen közösségi kezdeményezést hivatalosítani. Első lépésként létre kell, hogy jöjjön a társulási egyezmény (acord de asociere), ami tartalmazza a lakástulajdonosok nevét és aláírását, az ingatlan címét és a lakrészek megosztását.

 

Ehhez hozzá kell csatolni minden különálló lakrészre vonatkozó tulajdonosi igazolást (act de proprietate); a teljes ingatlan (tömbház) leírását – az épület leírása, struktúrája, emeletek, lakrészek, szobák száma, a nem lakóházként szolgáló helyiségek lajstroma, ezek megoszlása, az ingatlan teljes felülete –; az ingatlan tulajdonosi megosztását (hányadrészek eloszlása).

 

A tulajdonosi társulás közgyűlés révén jön létre, melyen a tulajdonosok jelenléte fele plusz egy fő arányban szükséges. A közgyűlésen meg nem jelenő tulajdonosok utólag is társulhatnak, vagy kinevezhetnek maguk helyett képviselőt. Az első közgyűlésen megalapítási jegyzőkönyvet írnak, kinevezik a társulás elnökét és cenzorát /a cenzorbizottság tagjait (vezetőbizottság). Elkészül a statútum, amely tartalmazza a szervezet nevét, székhelyét, működési idejét és alapelveit, anyagi javait, a társulás tagjait és ezek jogait, kötelezettségeit, a közköltségek elosztásának szabályait, valamint a társulás felbontásának lehetséges körülményeit.

 

Az elnök benyújtja a szükséges aktákat a helyi Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalba (Finanțe Publice) jóváhagyásra, ahonnan a helyi bíróságra kerül a kérvény. A bírósági végzés megérkezte után az elnök a helyi bíróság jegyzőjéhez fordul a végzés hivatalosításáért. Ezt követően kérnie kell a pénzügyi bejegyzést (Cod de identificare fiscală) – ennek megszerzése után kell majd bankszámlát nyitni. A procedúra a bélyegző elkészítésével ér véget, amelyen szerepel a társulás neve, címe és a pénzügyi bejegyzési szám.


2015. március 5.