Jelentős, félmillió eurót kitevő kormánytámogatásban részesült a kézdivásárhelyi kórház. Az egészségügyi intézmény ebből a pénzből felszerelést vásárolhat, így olyan berendezések kicserélésére is lehetőség adódik, amelyek már több mint fél évszázada vannak használatban.

 

Még a választási kampányban elhangzott, hogy jelentős anyagi támogatásra számíthat a kézdivásárhelyi kórház a felszerelése korszerűsítésére, viszont voltak, akik kétkedve fogadták a bejelentést. Az 500 ezer eurós támogatást október közepén folyósította Bukarest, így az intézmény az év végéig meg kell, hogy vásárolja a létfontosságú felszereléseket.

 

– A reanimáló részlegen szükségesek az életfunkciókat monitorizáló berendezések, ki kell cserélni az elavult altatógépeket, a szülészeti műtőasztal ötvenéves, a sterilizálóban is régi készülékek voltak – részletezte dr. Kelemen András nőgyógyász-főorvos, a kórház menedzsere. – Megbeszéltük Wilhelm Wegener úrral, a New Fashion és Zarah Moden készruhagyárak igazgatójával, hogy az ötven­ezer eurós önrészt felvállalja ő, amiért ezúton is köszöntet mondok.

 

A kórház pályázatában szerepelő tételek már bekerültek az elek­tronikus licitáló rendszerbe, egyelőre jelentkezőkre várnak, akik leszállítják az új sterilizáló-központot, a két altatógépet, a vitális monitorokat és a műtőasztalt.

 

Az igazgató kifejtette: bármennyire is furcsa, de gond lehet a pénz elköltésével, mivel az említett felszerelések jórészt csak külföldi beszállítóktól szerezhetőek be, mivel ilyen nagy értékű berendezéseket senki nem tart romániai raktáron, tehát az eszközöket be kell hozni az országba, ráadásul meg kell felelni a szigorú közbeszerzési feltételeknek.

 

Az idő erősen szorítja őket, mert az év végéig mindent meg kell vásárolniuk, ellenkező esetben a folyósított pénzt az érvényben levő törvények szerint, vissza kell fizetni a finanszírozónak.

 

Az igazgatótól a régi belgyógyászat épületének a sorsáról is érdeklődtünk. Dr. Kelemen kifejtette: az épület rehabilitációja meghaladja a kórház erőforrásait, így azon gondolkodnak, hogy a megye- és a városvezetéssel partnerségben öregotthonná alakítsák át az ingatlant. A járóbeteg-rendelő kibővítése folyamatban van, pályázataik vannak erre a célra elkészítve, és az alternatív energiaforrások alapján működő fűtésrendszer kialakítását is tervbe vették.

 

Forrás: Bartos Lóránt, Hírmondó


2016. november 4.