Január 28-án, csütörtök este tartotta az év első tanácsülését Kézdivásárhely városi tanácsa, amelyen a képviselők tizenhat napirendi pontról döntöttek. Megszavazták Kézdivásárhely évi költségvetési többletének a felhasználását, így az önkormányzathoz tartozó intézmények a tavalyról megmaradt pénzeiket felhasználhatják. Ez mintegy 1,9 millió lej többletet jelent a városházának. A második napirendi pontban a municípium 2016-os évi költségvetésének jóváhagyásáról döntöttek a tanácstagok.

 

Éves költségvetés

 

2016-ban Kézdivásárhely 52 648 310 lejből gazdálkodhat. Az önkormányzat és a hozzá tartozó intézmények fenntartásához és működtetéséhez szükséges költség 4 533 000 lej, a Lakosságnyilvántartó Iroda fenntartásához 830 000 lej szükséges. A tanügyre 23 669 000 lejt szánnak, ebből 205.415 lejt felújításra költenek. Az Apor Péter Szaklíceum 34.069 lejt, a Nagy Mózes Elméleti Líceum 34.600 lejt, a Petőfi Sándor Általános Iskola 19.020 lejt, a Bod Péter Tanítóképző 18.500 lejt, a Turóczi Mózes Általános Iskola 426 lejt, a Gábor Áron Szakképző Líceum 101.702 lejt, a Manócska Napköziotthon 96 lejt kap. Az egészségügyre 601 000 lejt, a helyi rendőrség működtetésére 510 000 lejt szánnak. A város által felvett kölcsönökre a kamat 430 000 lej. Az utak és közterek karbantartására 9 054 000 lejt, köztisztaságra 1 340 000 lejt irányoztak elő, a legelők és erdők fenntartási költségei 300 000 lejre, a turizmusfejlesztéssel járó költségek mintegy 50 000 lejre rúgnak. Idén a kultúrára és a sporttevékenységekre, valamint a zöldövezetek karbantartása 5 800 000 lejt, közvilágításra, valamint a víz- és csatornarendszer fenntartására 3 139 000 lejt, szociális kiadásokra 2 165 000 lejt költenek. A beruházásokra szánt összeg 6 576 000 lej, a pályázatok előkészítésére 124 500 lejt fordítanak. Idén a középületek energetikai feljavítására szánnak nagyobb összeget: a 2016-ban a Csipkerózsika Napköziotthon, a 3-as számú bölcsőde, a Turóczi Mózes Iskola, a nyujtódi Jakabos Ödön Általános Iskola, valamint a városi kórház sebészeti osztályának helyet adó épület szigetelésére, lehetőség szerint belső javításokra kerül sor, a tervek szerint ezt pályázati pénzekből oldanák meg. Az önkormányzathoz tartozó intézményeknek helyet adó épületekben (Sportcsarnok, a városi kórház, a városháza és a Vigadó) olcsóbb energia felhasználásával próbálják megoldani a fűtést-hűtést és a melegvíz-szolgáltatást, ez a jelenlegi fűtésrendszerek cseréjét feltételezi. Ugyancsak nagy összeggel járulnak hozzá az Apor Péter Szaklíceum felújításához, a járóbeteg-gondozó fejlesztéséhez, illetve ellátásához. Idén fejeznék be a városi melegház átépítését is. A kantai minorita rendház, illetve a Székely Katonanevelde felújítását pályázatokkal szeretnék elérni. Szándékukban áll megpályázni a közvilágítás teljes felújítását, a tömbházak esetében a hőszigetelés kivitelezését. Egy Szabadság-negyedi kazánházépületet játszóházzá alakítanának át, a gazdálkodási szakosztály számára gépeket vásárolnának. A Bethlen-negyedi volt kazánház épületét szociális központtá építenék át, amelynek emeletén lakrészeket alakítanának ki a gyermekotthonokból az utcára kerülő, vagy valamilyen más ok miatt rászoruló fiatalok számára. A Vágóhíd és Május 1. utcák felújításához szükséges közbeszerzéseket már megtartották, hamarosan a kivitelezővel is aláírják a szerződést, emellett új kerékpárutakra is pályáznának. A városatyák a néppárti tanácsosok egy ellenszavazata és két tartózkodása ellenére jóváhagyták Kézdivásárhely idei költségvetését.

 

Változás a Vigadó Alapítvány statútumában

 

A kézdivásárhelyi tanács megszavazta a közbeszerzési árajánlatokat kiértékelő bizottságok jóváhagyását, a mezőgazdasági terület nyílt árverésen történő bérbeadásáról szóló pontot levették a napirendről. Erről a következő tanácsülésen döntenek. Továbbá, a municípium erdejéből származó faanyag értékesítési árának jóváhagyását is megtárgyalták, és mivel idéntől megváltoztak a referencia értékének meghatározási feltételei, a kitermelt faanyagot pedig nem lehet ár alatt eladni, a tanácsnak határoznia kellett a faanyag referencia árának kiszámítási módszereiről is. A következő pontban a tanács kétéves szerződéssel ingyenes használatra átadta az Ady Endre utcában található egykori tárnokmesteri szállást a Vöröskeresztnek és a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének.

 

A Vigadó Kulturális Alapítvány statútumának módosítására azért volt szükség, mert az alapítvány eddig pályázati úton jutott hozzá ehhez az összeghez. A módosítás alapján az alapítvány évi 250 ezer lejt kap az önkormányzattól direktbe.

 

Mindezek mellett, a városatyák elfogadták az ipari parki területek összevonására vonatkozó kataszteri iratcsomót; az Övezeti Városrendészeti Tervet; a tavalyról CEC-nél megmaradt 329 ezer elköltését; a Molnár Józsiás és Állomás utcák rehabilitálására vonatkozó, aktualizált technikai és gazdasági mutatók módosítását; valamint a közhasznú munkálatok 2016-os évi tervét, és döntöttek a háborús veteránok részére előírt szociális juttatásról, amely egy élelmiszercsomagot foglal magába 80 lej értékben.

 

Létrejöhet a kórházegyesület

 

A városatyák pontot tehettek az elmúlt időszak egyik legbonyolultabb határozattervezetére, ugyanis minden felső-háromszéki település helyi tanácsa jóváhagyta a városi kórházat támogató „Háromszék az Egészségért” egyesülethez való csatlakozást. A tanács megszavazta a cenzort, életre kelhet az egyesület. Ezután az újonnan létrehozott Turisztikai Iroda organigrammába való felvételét szavzták meg.

 

A különféléknél a Wass Albert utcanév visszavonásáról tárgyaltak, mivel egyes tanácsosok szerint ez a határozat feszültséget teremt a Városháza és a Prefektúra között. Továbbá azokról a mezőgazdaságban használt munkagépekről is tárgyaltak, amelyeket adómentesíteni lehetne. Mivel mindkét esetben eltérő véleményeket fogalmaztak meg, az említett pontokat elnapolták.


2016. január 29.