A kézdivásárhelyi ipari parkokban levő csarnokokat, illetve a zöldmezős beruházásra megfelelő, közművesített területeket szeptemberben hirdette meg kiadásra az önkormányzat. Jelentkezők szép számban akadnak, ugyanakkor néhány kiadó csarnok és földterület még befektetőre vár.

 

Kézdivásárhelyen két ipari park is van, jóllehet korábban megfogalmazódott, hogy ennyi talán sok is lehet egy ekkora méretű városnak. Az egyik a néhai fakitermelő és -szállító vállalat (IFET) telephelyén, a másik a volt keményítőgyár szentkatolnai úton levő semlegesített ülepítőjének helyén található.

 

Az IFET területét meglehetősen drágán vásárolta meg a város, míg a másikhoz adományként jutott hozzá (ebben az esetben nem nagylelkűségre kell gondolni, ugyanis a veszélyes anyagokkal teli zagytárazók semlegesítése rengeteg EU-s pénzbe került – szerk.). A két telephelyen pályázatoknak köszönhetően jöttek létre az ipari parkok, az EU azzal a kikötéssel folyósította a pénzt, ha új munkahelyek teremtődnek, és mára ez már szépen körvonalazódik.

 

Az 1-es számú ipari parkban (IFET) egy 841 négyzetméteres csarnokba költözik be a Kunstoff Technologie Franken német tőkéjű vállalkozás. Az önkormányzat a szerződést aláírta, a cég jórészt könnyű (túlnyomóan műanyag) autóalkatrészek összeszerelésével foglalkozik, jövőben fröccsöntő gépeket hoz, és az alkatrészeket Kézdivásárhelyen tervezi gyártani.

 

Egy másik cég, a Gyronergy Kft. egy 1594 négyzetméteres csarnokot bérelne, a vállalkozás román-magyar-osztrák tőkével működik, és fő beszállítója egy budapesti vállalkozásnak. Rendelésre, műszaki dokumentáció alapján készít kis- és nagyméretű fémalkatrészeket, kis darabszámban, olyan alapanyagból, amiből a megrendelő kéri, főleg CNC marógépekkel és más fémmegmunkáló gépekkel. A szerződés a céggel aláírás előtt áll.

 

Egy másik, 1594 négyzetméteres csarnokot a Kézdi Lacto Coop bérel majd, a szövetkezetben az Agrosic Közösségek Közti Társulás, az Ozsdolai Szarvasmarha Tenyésztők Szövetsége és hét felsőháromszéki tejtermelő közötti szövetség érdekelt, céljuk mindennapi fogyasztásra, valamint az élelmiszeriparban felhasználható tejtermékek előállítása; a szerződés ebben az esetben is aláírásra vár. Szintén ebbe a parkba, egy 1491 m2-es csarnokba költözik be a kézdivásárhelyi Laser DT, amely szerszámokat gyárt a csomagoló-, autó-, bőrfeldolgozó- és műanyag-feldolgozó ipar számára, ugyanakkor matricákat készít fémlemezek feldolgozására; a szerződés alá van írva.

 

További cégek béreltek építkezésre területet, így a Golden Track Csíkszeredában bejegyzett, kézdivásárhelyi tulajdonú cég autószervizt szeretne építeni, a Print and Design Office Kft. pedig nyomdaipari tevékenységét szeretné bővíteni egy ipari felület építésével. Ebben az ipari parkban mintegy 3 hektáros közművesített terület áll rendelkezésre csarnokot építeni szándékozó vállalkozók számára.

 

A szentkatolnai úton levő ipari parkban egy 836 m2-es fémszerkezetű csarnokban a kézdivásárhelyi Eurosteel Kft. fémek elektrolitikus galvanizálását, dekoratív galvanizálását, fémmegmunkálást és ipari termékek csomagolását végzi majd. Ebben az ipari parkban még kiadó egy 323 m2 épített felületű, rehabilitált csarnok és 2,5 ha közművesített terület építkezni szándékozó befektető részére.

 

Forrás: Székely Hírmondó, Bartos Lóránt


2016. december 7.